Pedagógiai- és családsegítő munkatárs

képzési helyszín: Budapest - Óbudai Tagintézmény

Milyen szakmát ad?

Pedagógiai- és családsegítő munkatárs

Az oktatási, nevelési folyamat az élet része. Mindenki részt vesz benne, ki így, ki úgy, de el nem kerülheti. Aki úgy érzi, hogy ebben folyamatban segítőként részt kíván venni, melyhez a megfelelő elméleti és gyakorlati szaktudást el szeretné sajátítani, ajánljuk a Pedagógiai- és családsegítő munkatárs képzésünket.

A család és a köznevelési intézmények harmonikus együttműködése nélkül nem valósulhat meg a gyermek egészséges testi-lelki fejlődése. A gyermek és ifjuságvédelmi teendők ellátása, a családok segítése a problémák felismerése, a megoldások keresése, csak együttműködésben lehetséges.

A Pedagógiai- és családsegítő munkatárs részt vesz a közvetett pedagógiai munkában intézményen belül és kívül. Segíti az óvodai, iskolai foglalkozások előkészítését, lebonyolítását, adminisztrációs feladatai. Részt vesz a szabadidős tevékenységek szervezésében, lebonyolításában, felügyeli és kíséri a gyermekcsoportokat. Kapcsolatot tart a nevelési, oktatási intézmény és a család között, ezáltal segíti a hátrányos helyzetű gyerekek beilleszkedését, fejlődését. Családpedagógiai gondozási feladatokat végez.

Miközben sajnos a szülők egyre elfoglaltabbak, helyt kell állniuk a munkaerőpiacon megnyugtató tény, hogy hozzáértő, gyerekszerető szakember segítségét vehetik igénybe, így az esetleges problémák megelőzhetővé válnak, illetve, ha már kialakultak, akkor a felismerésben és megoldásban nem maradnak egyedül.

A Pedagógiai- és családsegítő munkatárs  OKJ-s végzettséggel rendelkező szakember munkája 1-2 év múlva nélkülözhetetlen lesz az oktatási nevelési intézményekben.

A szakképesítéssel rendelkező képes:

• az oktatási – nevelési feladatokat értelmezni
  • gyerek és ifjúságvédelmi teendőket ellátni
  • ismerni a szociális intézményrendszereket, tudja, hogy probléma esetén mely intézmény illetékes a megoldásban
  • szorosan együttműködni az osztályfőnökökkel és a gyermek- és ifjúságvédelmi felelőssel. a legfontosabb szociális témákban is
  • a szociális problémák felismerésére, és azok megoldására az osztályfőnökökkel és gyermek és ifjúságvédelmi felelősökkel és együttműködik velük
  • figyelemmel kísérni a gyermekeket és az iskola tanulóit problémás (tanulmányi, szociális, stb.) helyzetekben
  • differenciált bánásmód alkalmazására
  • a különleges bánásmódot igénylő családok és gyermek felismerésére
  • a szabadidős tevékenységek önálló szervezésére
  • foglalkozások, tanórák eszközeinek előkészítésére
  • ügyeleti feladatok ellátására